کنشگران زنگ خطر زن‌کشی در آذربایجان را به صدا درآورده‌اند!

 

عکس: دلارا باگی‌یوا، زنی که در جمهوری آذربایجان مورد خشونت خانگی قرار می‌گرفت و همسرش دخترشان را کشت.

باگی‌یوا یکی از هزاران زنی است که در جمهوری آذربایجان مورد خشونت خانگی قرار گرفته است، جایی که کنشگران با وجود موانع قابل توجه در این کشور محافظه‌کار، زنگ خطر زن‌کشی را به صدا درآورده‌اند.

دفتر دادستان کل جمهوری آذربایجان در ایمیلی به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که در سال گذشته ۷۱ زن از سوی شوهران یا اقوام مرد کشته شده‌اند و ۴۸ زن دیگر در هشت ماه اول سال ۲۰۲۱ دچار چنین سرنوشتی شده‌اند.

جمهوری آذربایجان به‌عنوان یکی از «سکولارترین» کشورهای اسلامی معرفی می‌شود، اما همسران و دختران اغلب به انجام وظایف خانگی در جامعه تحت سلطه مردان محدود می‌شود، جامعه‌ای که آزار و اذیت زنان را تحمل می‌کند.

مقامات گفته‌اند که سالانه حدود ۲ هزار مورد خشونت خانگی علیه زنان گزارش می‌شود این در حالی است که در این کشور بسیاری از قربانیان سکوت پیشه می‌کنند.

تالیا ابراهیمووا، از کمیته ایالتی امور زنان گفت: «بسیاری از زنان از ترس انتقام اعضای خانواده با پلیس تماس نمی‌گیرند».

دولت سال گذشته یک برنامه اقدام چهار ساله را برای مبارزه با خشونت خانگی تصویب کرد که شامل ایجاد یک خط تلفنی و یک سرپناه دولتی برای قربانیان بود.

ابراهیمووا، اضافه کرد که قانون سال ۲۰۱۰ برای مقابله با خشونت خانگی در حال به روز رسانی است و این نقض، به زودی به یک دسته مجزا از جرم در قانون جزا تبدیل خواهد شد.

اما در عین حال کنشگران می‌گویند که این اقدامات کافی نیست و دولت الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان را به ناتوانی در حمایت از زنان متهم می‌کنند.

گلنار مهدی‌یوا، یکی از کنشگران برجسته حقوق زنان گفت: «زن کشی یک موضوع سیاسی است زیرا مقابله با این مشکل به اراده سیاسی نیاز دارد».

او نظام سیاسی جمهوری آذربایجان را «استبدادی» توصیف کرد و گفت که مقامات «نمی‌خواهند شهروندان از حقوق خود آگاه باشند».

مهدی‌یوا گفت که کنشگران از هشت مارس سال گذشته یعنی زمانیکه نخستین تجمع خود را برای افزایش آگاهی درباره خشونت علیه زنان برگزار کردند تحت فشار گروه‌های محافظه‌کار قرار گرفتند.

او گفت که یک وبسایت طرفدار دولت حتی فایل‌های ضبط شده مکالمات او با یکی از دوستانش را منتشر کرده بود تا «من را فاحشه نشان دهد و خجالت بکشم».

مهدی‌یوا گفت که یک «نگرش منفی در جامعه رایج است که ما را به از بین بردن ارزش‌های خانواده متهم می‌کند».

زنگ خطر زن‌کشی در جمهوری آذربایجان به صدا در آمد!

یورونیوز - صورت دلارا باگی‌یوا رنگ پریده است. او تعریف می‌کند پس از یک دهه آزار و اذیت شوهرش، چگونه سال گذشته دختر هشت‌ ساله‌‌اش را در زمان مستی همسرش از دست داده است.

عصر یک روز در ماه نوامبر سال گذشته، شوهرش مست به آپارتمانشان در طبقه سیزدهم در گوشه‌ای از شهر باکو، پایتخت آذربایجان بازگشت و ابتدا باگی‌یوا را در اتاق خواب، سپس راهرو و در نهایت آشپزخانه کتک زد و سعی کرد او را از بالکن به بیرون پرت کند.

معلم انگلیسی ۴۱ ساله قبل از اینکه از هوش برود، دخترش فرح را به یادآورد که گفت: «بابا! مامان را نزن

وقتی به هوش آمد، فرح را ندید. پلیس که اندکی پس از آن، به محل حادثه رسید، از اینکه باگی‌یوا جسد دخترش را ببیند ممانعت کرد.

باگی‌یوا گفت: «آن شب، او [شوهرش] من را به بالکن برد تا به بیرون پرتم کند. در عوض کودکم را از پنجره بیرون انداخت

او با نگاه کردن به عکس دخترش افزود: «او همه چیز من بود

منبع کامل خبری

 ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱