zan_dem_iran@hotmail.com         سازمان زنان هشت مارس (ايران - افغانستان)
 
08 Apr 2020
چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹
  برگشت   دیگر سایت ها
ازدواج‌های اجباری در آلمان

ازدواج‌های اجباری در آلمان

در آلمان سالانه هزاران زن جوان زیر فشارهای گوناگون به ازدواج اجباری تن می‌دهند. پژوهش‌های تازه نشان می‌دهد که اغلب دختران کم سن و سال و عضو خانواده‌های مسلمان هستند.

تحقیقی تازه که به سفارش "وزارت خانواده" صورت گرفته، نشان می‌دهد که هر سال در سراسر آلمان زنان و دختران بسیاری با زور و فشار به ازدواج با مردان مجبور می‌شوند.

بنا به این پژوهش تازه در سال ۲۰۰۸ شمار ۳۴۴۳ زن جوان به دفاتر مشاوره مراجعه کرده‌اند، زیرا یا به اجبار ازدواج کرده و یا در آستانه‌ی ازدواج اجباری بوده‌اند. آشکار است که این زنان مخفیانه یاری مراجع قانونی را جویا می‌شوند و ناگفته پیداست که زنان بیشتری هستند که جرأت ندارند چنین گامی بردارند.

تا کنون بر مراجع قانونی و بنیادهای اجتماعی آشکار بود که عده‌ای از زنان جوان، به ویژه آن‌ها که به تازگی به آلمان مهاجرت کرده‌اند، به خاطر مشکلات مالی و حقوقی به ازدواج اجباری تن می‌دهند، اما آمار تازه این نگرانی را بالا برده است. روی هم ۸۳۰ دفتر مشاورۀ خانوادگی در تکمیل این پژوهش و گردآوری آمار آن شرکت کرده‌اند.

در گزارش تازه‌ی "وزارت خانواده"، درباره‌ی خاستگاه، سن و پیشینه‌ی زنان نیز اطلاعاتی داده شده است. گفته می‌شود که یک سوم زنان از ترس جان به ازدواج تن می‌دهند، زیرا با تهدید مرگ روبرو می‌شوند. بیش از ۸۳ درصد از قربانیان ازدواج اجباری به خانواده‌های مسلمان تعلق دارند و دو سوم آن‌ها از خانواده‌های "به شدت مذهبی" هستند. حدود ۴ / ۳ درصد زنان از خانواده‌های مسیحی هستند و حدود ۳ / ۱ درصد به دین هندو گرایش دارند.

ناآگاهی از حمایت قانون

این پژوهش نشان می‌دهد که جز موارد استثنایی، تمام قربانیان ازدواج اجباری از خانواده‌های مهاجر و خارجی‌تبار هستند. حدود یک سوم زنان متولد آلمان هستند، درحالی‌که ۲۳ درصد آن‌ها در ترکیه به دنیا آمده‌اند. گزارش پس از ترکیه، از کشورهای صربستان و کوزوو، مونته‌نگرو، افغانستان و عراق نام برده است.

بسیاری از زنان فشارهای گوناگون را تحمل کرده‌اند. بیش از نیمی از آن‌ها برای پذیرفتن ازدواج مضروب شده‌اند. حدود ۲۷ درصد آن‌ها به قتل تهدید شده‌اند.

رده‌ی سنی قربانیان ازدواج اجباری نیز تکان‌دهنده است: حدود یک سوم از قربانیان هفده ساله یا جوانتر بوده‌اند. حدود ۴۰ درصد آن‌ها میان ۱۸ تا ۲۱ سال داشته‌اند.

کریستینا شرودر، وزیر امور خانواده، در مقاله‌ای که در روزنامه "فرانکفورتر الگماینه" منتشر شد، از مقامات و رسانه‌های جمعی خواسته است که به ویژه زنان خارجی را با حقوق آن‌ها آشنا کنند. به نظر خانم وزیر به ویژه فرا گرفتن زبان آلمانی می‌تواند زنان جوان را از تجاوزها و زورگویی‌ها حفظ کند و آن‌ها را با حقوق‌شان آشنا سازد تا به ازدواجی ناخواسته تن ندهند.

او به زنان جوان توصیه می‌کند که به هیچ فشار و تجاوزی تن ندهند. دفاتر مشاوره و ادارات حقوقی برای شنیدن شکایات آن‌ها آماده هستند. آن‌ها می‌توانند در هر ساعتی از شبانه روز با ادارات رسمی تماس بگیرند و به زبان بومی خودشان اندرز و مشاوره دریافت کنند.

طبق قوانین آلمان ازدواج اجباری نه تنها معتبر نیست، بلکه جرم محسوب می‌شود. در ماه ژوئیه گذشته قانونی تصویب شد که "ازدواج اجباری" را جرمی قابل‌تعقیب دانست. طبق قانون هرکس زنی را وادار به ازدواج کند، تا ۵ سال زندان در انتظار اوست.

منبع: دویچه وله

 
 تعداد صفحه: 22  تعداد رکورد: 437  صفحه: 1       1    2    3    4    5    6    7    8    9    10         
 
  سازمان زنان 8 مارس (ايران - افغانستان)  © *** 2020 - 1998   8mars.com   *** استفاده از مطالب سايت هشت مارس با ذکر ماخذ آزاد می باشد٠