zan_dem_iran@hotmail.com        Womens of 8 March Organization (Iran, Afghanistan)
   
Sunday 18th of November 2018
  العودة   Turkish

İranlı Sosyalist Feminist ÔÇť8 Mart Kadın ├ľrg├╝t├╝ÔÇŁn├╝n Bildirisi:

 

Devletin Dinden Bağımsız Kılınması ve İslami Rejimin Ortadan Kaldırılması

Kadınların Kurtuluşunun İlk Adımıdır!

 

Bir 8 Mart daha yaklaşırken kalbimiz d├╝nyanın d├Ârt bir yanındaki kızkardeşlerimizin m├╝cadelesiyle atıyor ve g├Âzlerimizi cinsel s├Âm├╝r├╝n├╝n olmadığı bir d├╝nya i├žin elele vereceğimiz g├╝ne diktik.

Ge├žtiğimiz bir yıl boyunca, her g├╝n ve her an, kadınların d├╝nyanın her yerindeki m├╝cadelesine tanık olduk. Tahrir meydanındaki kadınların ├Âfkesiyle ├Âfkelendik, Wall Street'teki protestocu kadınlarla "demokrasi ve k├╝resel sermaye"nin savunucularına başkaldırdık, Libya'daki kadınlarla beraber şeriat kanunlarını istemediğimizi haykırdık, Yunanistan'daki kadınlarla meydanlara ├žıkıp "Birleşik ve ├ľzg├╝r Avrupa" d├╝zenini sarstık ve Amerikalı kadınlarla k├╝rtaj hakkı i├žin verilen m├╝cadelede birleştik.

Tunus'un işgal altındaki sokaklarından "Ben isyancıların sesiyim. Ben ├Âzg├╝r├╝m ve d├╝nyam da ├Âzg├╝r" diyen Amol El-Maslosi'nin g├╝zel sesi bize Arap ├╝lkelerindeki kadınların ├žığlığını taşıdı. Bug├╝n bu g├╝├žl├╝ ve korkusuz kadınlar milyonlarla meydanlara aktılar ve uluslararası medya manşetlerine yerleşerek M├╝sl├╝man Kadın imajını d├Ân├╝şt├╝rd├╝ler. Ve artık biz kadınlar, m├╝cadelemizi t├╝m d├╝nyayı sarıp kadınların ezilmesine son verecek bir kasırgaya ├ževirmekle sorumluyuz.

33 yıl ├Ânce kadın d├╝şmanı İslam Cumhuriyeti rejiminin iktidara gelişiyle bir geriye d├Ân├╝ş tecr├╝besi yaşayan biz İranlı kadınların en b├╝y├╝k korkusu, tarihin kendisini Arap ├╝lkelerinde tekrar etmesidir.

Bizler (İslami Devrime giden) 1979 ayaklanmasından 2009 se├žim sonrası protestolarına dek İranÔÇÖdaki devrimci ve ilerici g├╝├žlerin kadınların taleplerini ÔÇťdevrimin temel odak noktasının bu olmadığınıÔÇŁ s├Âyleyerek nasıl ├Âtelediğine şahit olduk. Bu tavır s├Âz konusu g├╝├žleri gerici İslami rejim karşısında silahsız bırakmış ve ├╝lkedeki devrimci hareketi yenilgiye itmiştir. Oysa bug├╝n bir m├╝cadelenin ilerici ve geleceğe d├Ân├╝k niteliğinin g├Âstergesinin kadınların ├Âzg├╝rl├╝ğ├╝ ve eşitliğine dair bir ufkun varlığı olduğunu gayet iyi biliyoruz.

Biz İranlı kadınlar, İslami bir h├╝k├╝metin ideolojik temeli, sembol├╝ ve parametrelerinin, kadının ikincil bir konumda tutulup haklarından mahrum bırakılması ├╝zerine inşa edildiğini g├Ârd├╝k ve gerici muhafazakar g├╝├žlerin uluslararası m├╝ttefikleriyle ortaklaşarak halkların meşru m├╝cadelelerinin zaferlerini nasıl ├žaldığını iliklerimize kadar hissettik.

33 yıldan uzun s├╝redir hijab (İslami baş├Ârt├╝s├╝) adlı bir zindana hapsedilen bizler, baş├Ârt├╝s├╝n├╝n neden kadının k├Âleliliğinin ve onun toplumun diğer yarısına esaretinin bir simgesi olduğunu gayet iyi ├Âğrendik. Kadın-d├╝şmanı İslamcı gericilerin iktidara gelmesiyle, dinin nasıl "Tanrı'nın yery├╝z├╝ndeki temsilcilerine" itaat anlamına geldiğini, her g├╝n itaatsizliğimiz ve isyankarlığımız i├žin cezalandırılarak g├Ârd├╝k.

33 yıldır İran'daki İslami şeriat yasaları tarafından boğulan bizler, İslamın iktidara gelmesi ve şeriat yasalarının uygulanmasının İran'daki gibi İslami teokratik bir rejimde de, Afganistan'daki Taliban gericiliği ya da Karzai devletinde de, Suudi Arabistandaki katı geleneksel rejimde de, T├╝rkiye'deki "laik ve ılımlı" İslamcılıkta da ve Irak'taki devlette de olsa kadınlara aşağılanma, baskı ve s├Âm├╝r├╝den başka hi├žbir şey veremeyeceğini iyi biliyoruz.

1979 yılının 8 Mart'ında zorunlu tesett├╝re ve şeriat yasalarına karşı en b├╝y├╝k y├╝r├╝y├╝ş├╝ d├╝zenleyen bizler, o g├╝nden beri İslami rejime karşı en temel haklarımız i├žin m├╝cadele veriyoruz. Edindiğimiz bu tecr├╝beler bize kadının kurtuluşunun ilk adımının, din ve devletin tamamiyle birbirinden ayrılması, yani İslam Cumhuriyeti adı altındaki d├╝zenin tamamen ortadan kalkması olduğunu g├Âsterdi.

Bu yılki 8 Mart'ta da meydanlara ├žıkarak Arap ve M├╝sl├╝man ├╝lkelerdeki kızkardeşlerimizin m├╝cadelesinin, bu ├╝lkelerdeki t├╝m ilerici g├╝├žlerin desteğiyle, dinin ve devletin b├╝t├╝n├╝yle birbirinden ayrılması yolundaki m├╝cadelemizin ilk adımı olduğunu haykıracağız.

Bu, İslami bir rejimin iktidarını tecr├╝be ediyor olan İranlı kadınların Ortadoğu ve Kuzey Afrikadaki t├╝m kızkardeşlerine ├žağrısıdır:

İranÔÇÖdaki milyonlarca kadının tutsaklık koşulları altındaki hayatına bakın ve bilin├žli m├╝cadelenizle gerici İslamcı hareketlerin iktidara gelmesine ve bizim tecr├╝bemizin tekrar yaşanmasına engel olun.

Biz kadınlar gerici İslamcıların karşısında geleneksel-dinsel ilişkilere karşı m├╝cadelenin bayrağını y├╝kseltmekle sorumluyuz. İlerici g├╝├žleri muhtelif gerici hareketlerin karşısında durmak i├žin savaş alanına ├žekecek ve halkların ├Âzg├╝rl├╝k m├╝cadelelerinin gelişimini sağlayacak olan, bizim cesur, uzlaşmaz ve kararlı m├╝cadelemizdir.

Ancak bilin├žli bir m├╝cadeleyle İslami gericileri ve onların Emperyalist m├╝ttefiklerini p├╝sk├╝rtebiliriz. "İnsani m├╝dahele" ve "kadın haklarını savunma" bahanesiyle Irak'ta ve Afganistan'da milyonlarca kadının hayatını mahvedenler emperyalistlerdir. Libya'daki kukla rejimi aracılığıyla erkeklere birden ├žok kadınla evlilik izni verip şeriat kurallarını uygulayan emperyalizm bug├╝n İran'daki kadınların haklarından bahsetmekten utanmamaktadır.

Ancak biz ├žok iyi biliyoruz ki, ataerkil emperyalistler kendi ├žıkarları peşindeler ve d├╝nya ├╝zerindeki hi├žbir kadını ├Âzg├╝rleştirmeyecekler. Biz İranlı kadınlar, kendi adımız altında bir başka tarihsel geri d├Ân├╝ş├╝n bize dayatılmasına izin vermeyeceğiz. Hem İslamcılar ve hem Emperyalistler ataerkil ve gerici g├╝├žlerdirler ve tarihin ├ž├Âpl├╝ğ├╝ne g├Âm├╝lmelidirler.

Bizler kendimizi ÔÇťimkanlarınÔÇŁ dar ├žer├ževesine hapsetmemeliyiz, aksine engelleri tanımalı ve imkansızı istemeliyiz; Y├╝ksekten u├žmalıyız ki ataerkinin, kapitalizmin, dinin ve geleneksel ilişkilerin sıkı duvarlarını aşabilelim. Kadının ├Âzg├╝rl├╝ğ├╝ ve eşitlik şiarıyla yeni m├╝cadele ve kurtuluş kalelelerini ele ge├žirelim.

D├╝nya Kadınlar G├╝n├╝nde egemen ataerkil d├╝zene karşı m├╝cadelemizi olabildiğince genişletip kitleselleştirmek i├žin birleşelim!

8 Mart Kadın ├ľrg├╝t├╝ (İran-Afganistan)

01/03/2012

www.8mars.com / zan_dem_iran@hotmail.com

 
 تعداد صفحه: 1  تعداد رکورد;: 4  صفحه: 1 1   
 
  سازمان زنان 8 مارس (ايران - افغانستان)  © *** 2018 - 1998   8mars.com   *** استفاده از مطالب سايت هشت مارس با ذکر ماخذ آزاد می باشد٠