zan_dem_iran@hotmail.com   موج تازه ای در جهان، به زنان جسارت شکستن سکوت را داد      سازمان زنان هشت مارس (ايران - افغانستان)
 
28 Oct 2020
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹
  برگشت   نشريات
گزارشی از فنلاند

گزارشی از فنلاند

پنجشنبه گذشته 24 سپتامبر؛ جهت حمایت از خیزش، حرکت و اعتراضات مردم ایران که پس از انتخابات ریاست‌جمهوری شکل گرفت و نیزدراعتراض به سفر احمدی‌نژاد به نیویورک؛ جمعی از ایرانیان مقیم فنلاند جلوی پارلمان این کشور گرد هم آمدند. برنامه از ساعت 17 آغاز شد. اگر چه تعداد تجمع‌کنندگان زیاد نبود؛ ولی حرکتی درخور توجه به حساب می‌آمد. چرا که افراد از گروه‌های سنی و فکری متفاوت در آن شرکت داشتند که با هدفی مشترک؛ که عمدتا افکار عمومی مردم فنلاند را زیر ضرب قرار می‌داد؛ گرد هم آمده‌بودند. من هم به همراه دوستی؛ به‌عنوان نماینده‌ای از سازمان زنان هشت مارس، در این تجمع شرکت کردم. قسمتی از پله‌های جلوی پارلمان را با عکس‌هایی از قربانیان حوادث اخیر پوشاندیم که توجه عده زیادی از مردم را به خود جلب می‌کرد. در دست افراد پلاکاردهایی دیده‌می‌شد. شعارها عمدتا به فنلاندی یا انگلیسی داده‌می‌شد. "آزادی برای ایران"؛ "دموکراسی برای ایران"؛ "زنده باد آزادی"؛ "مرگ بر دیکتاتور"؛ "مرگ بر جمهوری اسلامی"؛ "مرگ بردیکتاتوری اسلامی"؛  "مرگ برخامنه‌ای"؛ "مرگ بر احمدی نژاد"؛ "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، شعارهای عمده بودند. بر روی بنر نوشته ‌بودیم: "احمدی نژاد؛ قتل، شکنجه، تجاوز" و بر پلاکارت‌هایی که به گردن آویخته بودیم نوشته شده‌ بود: "بیدار باشید! مبارزه در ایران ادامه دارد... " و"اینکه به صدای مردم ایران گوش فرا دهید"!

فردی در ابراز همبستگی با ما جلوی عکس قربانیان حوادث اخیر شمع‌هایی روشن کرد. عده‌ای از مردم جلو می‌آمدند و سوالاتشان را مطرح می‌کردند و پاسخ‌هایشان را نه از میان اخبار دولتمردان؛ بلکه از میان عده‌ای می‌جستند که خود را "مردم ایران" معرفی می‌کردند و می‌خواستند صدایشان شنیده‌ شود. در پایان؛ کمیته برگزار کننده این برنامه، بیانیه‌اش را خواند و یکی از رفقای زن هم با صدای زیبایش؛ شعری را با نام "آزادی" دکلمه کرد که بیش از هر زمان دیگری به دل نشست.

 

  سازمان زنان هشت مارس- فنلاند

 

  سازمان زنان 8 مارس (ايران - افغانستان)  © *** 2020 - 1998   8mars.com   *** استفاده از مطالب سايت هشت مارس با ذکر ماخذ آزاد می باشد٠