zan_dem_iran@hotmail.com         سازمان زنان هشت مارس (ايران - افغانستان)
 
22 May 2018
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
  برگشت   نشريات
آنا یوکا: مجازات و تحقیر شد و در زندان در حال از بین رفتن است- سان سارا تیلور* - برگردان: لیلا پرنیان

آنا یوکا: مجازات و تحقیر شد و در زندان در حال از بین رفتن است

فقط به خاطر جنایاتی که این سیستم علیه زنان مرتکب می‌شود

نشانه‌های هولناکی از برنامه‌های ترامپ/ پنس برای زنان

سان سارا تیلور*  /  برگردان: لیلا پرنیان

آنا یوکای 32 ساله، تقریباً یک سال است که در ته‌نه‌سی Tennessee در زندان به سر می‌برد.  به چه جرمی؟ او متهم شده است که قصد داشته در خانه‌اش با چوب‌لباسی جنین خود را سقط کند. ابتدا به آنا جرم قصد ارتکاب به قتل را بستند، بعد در فوریه  این اتهام به حمله‌ی خشونت‌بار تقلیل یافت؛ و حالا دادستان‌ها موفق شده‌اند که سه جرم تخطی از قانون را به آنا یوکا ببندند: حمله‌ی خشونت‌آمیز با سلاح، تلاش برای یافتن کسی که سقط‌جنین کند، قصد ارتکاب به «جنایتی» به نام سقط‌جنین.

این‌که او قصد داشت که جنین خودش را سقط کند یا نه (چیزی که وکلایش رد می‌کنند)،  تنها در جامعه و سیستمی که زنان را کاملاً خوار به‌حساب می‌آورد،  «جنایت» شمرده می‌شود؛ و این دقیقاً همان جامعه‌ای است که ما در آن زندگی می‌کنیم؛ و بدتر این‌که شرایط بسیار بسیار بدتری در پیش است؛ و حتی قول عادی شدن چنین روابطی توسط رئیس‌جمهور منتخب و معاون‌اش داده می‌شود.

مادر شدن اجباری به معنی برده‌گی زنان است:

ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که در بخش بزرگی از آن در این کشور، حق سقط‌جنین برای زنان عملاً از آن‌ها گرفته‌شده است. تقریباً در 90 درصد ایالت‌ها امکانات سقط‌جنین وجود ندارد. در ته‌نه‌سی Tennessee تنها 7 کلینیک سقط‌جنین موجود است که هیچ‌کدام از آن‌ها جنین 16 هفته‌ای و یا بیشتر را سقط نمی‌کنند. بسیاری از زنان مجبورند برای یافتن یک کلینیک سقط‌جنین بیش از 100 مایل سفر کنند. دولت فدرال تنها یک نوع از آموزش روابط جنسی را از نظر مالی تأمین می‌کند ـ آموزشی که روابط جنسی خارج از ازدواج را منع می‌کند ـ این همان برنامه‌ای است که تعداد عظیمی از مدارس اتخاذ کرده‌اند، با این وضع میلیون‌ها میلیون جوان هیچ‌گونه آموزش علمی در مورد روابط جنسی نخواهند دید و یا  چیزی در مورد چگونگی جلوگیری از بارداری نخواهند آموخت.

جنبشِ در حال گسترشِ فاشیست‌های مذهبی تلاش می‌کند تا جلوگیری از بارداری ناخواسته را برای زنان مشکل و مشکل‌تر کند. فاشیست‌ها  در بیرونِ در ورودیِ تقریباً همه‌ی مراکز سقط‌جنین در سرتاسر این کشور ایستاده و زنان را تهدید کرده و مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند. زنانی که سقط‌جنین می‌کنند در بیشتر کلیساها، فیلم‌ها، تلویزیون، رسانه‌های اصلی و خلاصه به‌طور وسیع در فرهنگ مورد سرزنش قرار می‌گیرند.

وقتی‌که زنی از روی ناچاری و با اینکه جان‌اش به خطر می‌افتد مجبور شود به بارداری خود پایان دهد به‌خاطر این‌که  کل جامعه دست‌به‌یکی کرده تا جلوی عمل ساده و آزادی حق انتخابِ تولیدمثل را از او بگیرد، درواقع این سیستم است که مرتکب جنایت شده است! نه این زن!

سیستم زن‌ستیزی که ما در آن زندگی می‌کنیم، به‌جای به‌رسمیت شناختن خطری که آنا یوکا مجبور شد به جان بخرد (حتی اگر او واقعاً قصد پایان دادن به بارداری خود را داشته است) و به‌جای این‌که از هیچ کمک و حمایتی از او دریغ نکند، نه‌تنها چنین نکرد بلکه در عوض به او سه جرم تخطی از قانون را بست و او را به زندان فرستاد.

اما این سیستم به اینجا بسنده نکرده است. اگر آنچه را که او به آن متهم شده است حقیقت داشته باشد، یعنی این‌که او می‌خواسته است به بارداری خود پایان دهد،  پس بیمارستان (که او به دلیل خون‌ریزی به آنجا رفته بود) جنایت ظالمانه، غیرقابل‌قبول و غیرقابل‌بخششی را علیه او انجام داده است. آن‌ها به وی حق انتخاب ندادند. در عوض دو هفته بعد، او یک جنین 1.5 پوندی (حدوداً 700 گرمی) را متولد کرد که بلافاصله تحت مراقبت قرار داده شد؛ بنابراین یا او می‌خواست که این بچه را داشته باشد و همه‌ی این جرم‌هایی را که به او بسته‌اند، مزخرف است و باید این جرم‌ها برداشته شوند. یا این‌که او نمی‌خواسته که بچه داشته باشد که در این صورت بیمارستان و دولت این خواست یوکا را نادیده گرفته و او را به‌زور و علیه خواست خودش مجبور به وضع حمل می‌کنند. 

به‌جای این‌که با زنی که به کمک و حمایت احتیاج دارد و در این جامعه با او بدرفتاری شده است احساس هم‌دردی نشان دهند، آن‌ها او را چیزی بیش از یک  ماشین جوجه‌کشی و یک جنایت‌کار سخت‌دل به‌حساب نیاوردند؛ و بعد او را به پلیس تحویل داده و سرپرستی بچه را به دولت سپردند.

یک بدعت‌گذاری خطرناک و نشانه‌ای هولناک:

این‌یک بدعت‌گذاری فوق‌العاده خطرناک است و باید با آن مبارزه شود. زنان باید حق دسترسی به سقط‌جنین و حق کنترل بر تولیدمثل خود را داشته باشند. آموزش واقعی روابط جنسی باید وسیعاْ گسترش پیدا کند، نه این‌که بیش ‌از پیش کاهش یابد. هیچ زنی درصورتی‌که خواستار سقط‌جنین است هرگز نباید مجبور به توجیه و معذرت‌خواهی باشد؛ و یا از سرویس‌های مربوط به آن محروم شود؛ و باید هر زنی هر وقت بخواهد بتواند کنترل مسائل مربوط به خود را در دست داشته باشد؛ و باید موردحمایت قرار گیرد ـ نه این‌که جنایت‌کار معرفی شود.

بسیاری از مردم تهدیدات دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش مبنی بر «مجازات» زنانی که سقط‌جنین می‌کنند را جدی نگرفتند. آن‌ها بعد از این‌که او «این بیانیه را پس گرفت» بسیار خوشحال شدند؛ و با آهی، نفس راحتی کشیدند؛ اما این دقیقاً همان چیزی است که در این کشور در حال اجرا است. اگر ما همین حالا در مقابلش نایستیم و تحکیم برنامه‌های فاشیستی ترامپ/پنس علیه زنان را متوقف نکنیم (به‌خصوص با قولی که داده‌اند که یک قاضی ضد سقط‌جنین را بر مسند دادگاه عالی «عدالت» خواهند نشاند و هم‌چنین بقیه‌ی تبعیضات جنسیتی آشکار و تنفر از زنان همراه با حملات شریرانه علیه بسیاری دیگر از مردم تحت ستم) تجربه‌ی هولناک آنا یوکا آینده‌ای است که در انتظار بسیاری از زنان جوان و دختران نسل آینده خواهد بود. عقب ننشینیم و اجازه ندهیم که چنین چیزی اتفاق بیافتد! ما باید مقاومت کنیم!

§                 جنین هنوز طفل نیست!

§                 سقط‌جنین، قتل نیست!

§                 زنان ماشین جوجه‌کشی نیستند!

§                 امکان دسترسی به سقط‌جنین بدون معذرت‌خواهی!

§                 زنجیرها را پاره کنیم خشم زنان را به‌مثابه‌ی نیروی قدرتمندی برای انقلاب رها کنیم!

 7 دسامبر 2016

* سان سارا تیلور: از فعالین حزب کمونیست انقلابی آمریکا

این متن در تاریخ 7 دسامبر 2016 در نشریه‌ی «انقلاب» منتشر شد.

http://revcom.us/a/468/anna-yocca-in-prison-horrific-harbinger-of-trump-pence-program-for-women-en.html

 

  سازمان زنان 8 مارس (ايران - افغانستان)  © *** 2018 - 1998   8mars.com   *** استفاده از مطالب سايت هشت مارس با ذکر ماخذ آزاد می باشد٠