zan_dem_iran@hotmail.com         سازمان زنان هشت مارس (ايران - افغانستان)
 
24 May 2018
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
  برگشت   اعلاميه
دختر ۱۶ ساله‌ی هندی بعد از تجاوز گروهی زنده‌زنده سوزانده شد

دختر ۱۶ ساله‌ی هندی بعد از تجاوز گروهی زنده‌زنده سوزانده شد

 

جمعه‌شب 4 می در ایالت جارکندِ هند دختر 16 ساله‌ای، ربوده و مورد تجاوز گروهی قرار گرفت. افشای این جنایت و علنی شدن‌ این موضوع، منجر به سوزاندن وی توسط متجاوزین گردید.

خانواده‌ی این دختر قربانی گفتند که پنجشنبه‌شب چهار مرد در حالت مستی دخترشان را از داخل یک عروسی ربودند و به روستای هم‌جوار بردند. آن‌ها سپس او را به یک جنگل برده و به او گروهی تجاوز کردند. این دختر قربانی براثر سوختگی شدید جان‌باخته است. این جنایت خشم مردم را در منطقه‌ی جارکند، برافروخت.

این اولین بار نیست که یک زن در هند مورد تجاوزگروهی قرار می‌گیرد. چند روز پیش از آن به یک دختر 9 ساله به‌صورت گروهی تجاوز شده بود که با اعتراضات مردمی روبه‌رو شد. بارها در این کشور جنایاتی مشابه اتفاق افتاده و هیچ‌گونه تحقیق و پیگیریِ جدی در این زمینه وجود نداشته است. هرگاه که چنین جنایاتی گزارش می‌شود و انعکاس خبری می‌یابد، دولت و پلیس اقدامات موقتی و یا مختصری انجام می‌دهند؛ اما از پی گیریِ مسئله و تبدیل آن به یک موضوع و معضل اجتماعی و مبارزه‌ی جدی علیه آن طفره می‌روند و حتی مرتکبین قتل و تجاوز یا آزاد می‌گردند و یا احکام سبکی می‌گیرند.

مذهب حاکم که جزئی از روبنای مناسبات تولیدی استثمارگرانه و ارتجاعی حاکم بر جامعه‌ی هند است و در ارتباطی تنگاتنگ با آن قرار دارد در اپیدمی تجاوز و آزار جنسی زنان در این کشور نیز نقش بسیاری دارد. بر اساس مذهب هندوئیسم جنین دختر عمداً سقط می‌شود و سالانه حدود دو میلیون نوزاد دختر توسط مردان خانه یا به قتل می‌رسند و یا در اثر گرسنگی و تشنگی می‌میرند؛ زیرا که دختر بر اساس این مذهب نحس است و بدبختی می‌آورد. این در حالی است که تعداد زنان و دختران به‌تناسب مردان در این کشور به‌شدت پایین است. با استناد به کتاب‌های دینی، زن برده و خدمتکارِمرد در طول حیات اوست و با مرگ وی باید بمیرد و یا با مرده‌ی شوهر زنده‌زنده سوزانده شود؛ زیرا زن در مذهب هندوئی وجود مستقل ندارد و تنها در کنار شوهر معنای وجودی پیدا می‌کند.

وقتی‌که شوم و نحس بودن زن از نطفه شروع شود و با تحقیر و توهین و محرومیت از تمام حقوق انسانی ادامه یابد پس مردهندو حق تجاوز فردی و گروهی و سوزاندن زن را به خود می‌دهد. چون می‌بیند که دین، دولت و قانون حامی و پشتیبان‌اش هستند. اگر احیاناً زندانی هم بشود زود رها می‌شود. حتی در میان بخش‌هایی از جامعه که شونیسم مردسالارانه شدید است و با مذهب درهم‌آمیخته، زندانی شدن برای این شخص افتخار است و بعد از رها شدن از زندان احساس سربلندی می‌کند؛ زیرا به یک موجود «بی‌ارزش که پست‌تر از حیوان است» تجاوز کرده و او را سوزانده است. نارندرا مودی نخست‌وزیر راست‌گرا و هندوئیست هند، چندی پیش به حمایت از مذهب هندوئی حکمی صادر کرد که بر اساس آن برای 40 میلیون گاو شناسنامه داده شود. هزینه‌ی این کار هشت میلیون دالر تخمین زده شده است. این در حالی است که روزانه ده‌ها تن در هند از گرسنگی می‌میرند و یا خود را حلق‌آویز می‌کنند، تن‌فروشی در این کشور قانونی است و زنان بی‌دفاع و بی‌سرپناه به خاطر نانِ شب مجبور به تن‌فروشی می‌شوند. حاکمیت هندوئیسم و قدرت گرفتن بیشتر آن‌یکی از علل مهم تجاوز روزافزون جنسی به زنان در هند به خاطر حمایت و حفظ همه‌جانبه‌ی دولت از آن است.

تحقیر زن نه‌تنها در هند بلکه در همه‌ی کشورهای جهان به شکلی از اشکال وجود دارد. در ایران و افغانستان در جوامعی که شونیسم مردانه و مذهب درهم‌آمیخته است و حکومت‌های اسلامی برقرار است تجاوز و اذیت و آزار زنان به شکل سرسام‌آوری روبه افزایش است. آزار و اذیت جنسی، شکنجه و ضرب شتم و خشونت خانگی و دولتی به یک امر عادی، تبدیل‌شده است. خودسوزی و خودکشی زنان در افغانستان به علت فشار و حاکمیت نظام مردسالار و فشار نیروهای بنیادگرا به اشکال مختلف جریان دارد.

در کشورهای «متمدن» و پیشرفته‌ی غربی زن‌ستیزی و زن تحقیری به نوع دیگری وجود دارد. تجارت سکس از پردرآمدترین تجارت‌های کشورهای غربی است که سالانه میلیاردها دالر سود دارد. پورنوگرافی که هر چه بیشتر زنان را تحقیر و خرد می‌سازد و تن آنان را به وحشیانه‌ترین شکل به حراج می‌گذارد و زیر فشار دائمی نگه می‌دارد در کشورهای غربی قانونی است و موردحمایت قرار می‌گیرد. این بخشی از مورد ستم قرار دادن زن توسط نظام مردسالار حاکم است.

امپریالیزم و مذهب حافظ خرافات و حامی زن‌ستیزی‌اند. تا زمانی که این دونیروی به‌شدت پوسیده و تاریخ تیر شده موجود باشند، این وضعیت به‌صورت خشن و خشن‌تر آن، ادامه خواهد یافت و هر یک به‌نوعی زنان را تحقیر و مورد اذیت و آزار و ستم قرار می‌دهند.

ما با مردم هند و به‌خصوص زنان تحت ستم که صدای اعتراض خود علیه این جنایات را بلند کرده‌اند اعلام همبستگی می‌کنیم و نه‌تنها این جنایات و نقش مستقیم و غیرمستقیم دولت در آن را محکوم می‌کنیم، بلکه در این خصوص باید به اعتراضات و مبارزات گسترده‌ی علیه زن‌ستیزی و به‌خصوص تجاوز و هم‌چنین به افشای تمامی نیروهای و دولت‌هایی که زمینه‌ساز آن هستند در هرجایی که هستیم ادامه دهیم.

یکی از هواداران افغانستانی سازمان زنان هشت مارس

9 می 2018

 
 تعداد صفحه: 12  تعداد رکورد;: 223  صفحه: 1       1    2    3    4    5    6    7    8    9    10         
 
  سازمان زنان 8 مارس (ايران - افغانستان)  © *** 2018 - 1998   8mars.com   *** استفاده از مطالب سايت هشت مارس با ذکر ماخذ آزاد می باشد٠