zan_dem_iran@hotmail.com   دادگاهی در پاکستان، آزمایش بکارت را غیرقانونی اعلام کرد.      سازمان زنان هشت مارس (ايران - افغانستان)
 
28 Feb 2021
یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
  برگشت   دیگر سایت ها
مرا نزن مرا نکش

'مرا نزن، مرا نکش'

کودکی که بینایی یک چشم و خواهر کوچکس را از دست داد!

سحر رحیمی

۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۷ ژانویه ۲۰۲۱

 تصیر،MOHAMMAD IMRAN

هشدار:محتوای این گزارش ممکن است ناراحت‌کننده باشد.

نشانه‌های درد و اندوه در صورت کوچک و غمینش به وضوح پیداست. انفجار خمپاره، بینایی چشم و خواهر کوچکش را از او گرفته و زخم عمیقی را بر تن برادر کوچکترش به جا گذاشته است. جاوید تنها ۹ سال دارد. او پس از آن انفجار، شب‌ها کابوس می‌بیند و روزها بی‌اختیار حرف‌هایی را بر زبان می‌آورد.

عصر روز جمعه (۲۸ قوس/آذر سال ۱۳۹۹) انفجار یک گلوله هاوان (خمپاره) در ولسوالی گیلان ولایت غزنی جان دست‌کم ۱۵ کودک را گرفت و ۲۰ نفر دیگر را زخمی کرد. خمپاره‌ای که منفجر شد، اثری باقی مانده از یک جنگ بود، جنگی که آتش آن هنوز شعله‌ور است.

در آن رویداد حمیده، خواهر ۴ ساله جاوید جان باخت و برادر ۶ ساله‌اش محمد رسول نیز زخمی شد.

انفجار هاوان چشم چپ جاوید را نابینا و بینایی چشم راستش را کم‌سو کرده، دست چپش هم شکسته و پارچههای چره/ترکش هم حالا به بخشی از استخوان سرش مبدل شده است.

قدوس، پدر جاوید پس از دفن جسد کوچک حمیده، برای درمان دو پسر زخمی‌اش راهی کابل شده و آنها از یک ماه به اینسو در یک اتاق متروکه در گوشه‌ای از شهر کابل به سر می‌برند.

·                   کمیسیون حقوق بشر افغانستان: انفجار گلوله خمپاره باعت مرگ کودکان در غزنی شده است

 

منبع تصویر،MOHAMMAD IMRAN

انفجار گلوله هاوان و مرگ دستکم ۱۵ کودک

حوالی ساعت ۱۲ ظهر جمعه‌ زمستانی کودکان روستای آغوجان، منطقه‌ای تحت کنترل گروه طالبان، بساط بازی کودکانه‌شان را در کوچه راه انداختند.

جاوید با برادر و خواهر کوچکترش هم آن روز به جمع کودکان روستا برای بازی پیوسته بودند.

میان بازی کودکان سه‌چرخه دوره‌گرد اسباب‌بازی‌فروش که در برخی جاهای افغانستان به آن "بنجاره" می‌گویند، حواس بچه‌ها را به سمت خودش می‌کشاند و دوان دوان به سوی او هجوم می‌برند.

جاوید و قدوس می‌گویند این کودکان برای خرید بازیچه در بدل آهن‌پاره دور این سه‌چرخه "بنجاره" جمع شده بودند.

به گفته آن‌ها در این میان یکی از کودکان یک گلوله هاوان را برای فروش به داخل سه‌چرخه می‌اندازد که همین خمپاره منفجر می‌شود.

بچه‌ها مشغول چشم‌پُتَکان (قایم‌موشک بازی) بودند که قایم شدند و دیگر چشم باز نکردند.

جاوید در خواب و بیداری می‌ترسد و با خود حرف می‌زند

دست کوچکش گچ گرفته و از گردن نحیفش آویزان است. جاوید مایل نیست حرف بزند. پدرش خم شده و در گوش او آرام آرام اصرار می‌کند صحبت کند.

به گفته قدوس، جاوید پس از آن رویداد دچار اختلال روحی شده و "در خواب و بیداری می‌ترسد و هذیان می‌گوید".

همینطور که از چشم‌های قرمزش آب روان بود به حرف آمد: "چشمم درد می‌کنه. دستم درد می‌کنه. چشم‌هایم نمی‌بیند. دستم شکسته. همه ما جمع بودیم که انفجار شد."

قدوس می‌گوید محمدرسول که پایش تاحدی بهبود یافته خوشحال است که به زودی به خانه برمی‌گردد اما می‌گوید "دلش برای خواهر کوچک تنگ شده."

"بچه‌ها اصرار داشتند برای‌شان کفش بخرم"

تقلا برای به یاد آوردن آن روز بازدم قدوس را تندتر می‌کند.

از دقایق قبل از حادثه می‌گوید، از اینکه چایش را تند تند فوت کرده و سرمی‌کشید تا برای خریداری کفش برای بچه‌ها به بازار برود.

او قرار بود فردای آن روز به قندهار برای کارگری برود. "بچه‌ها اصرار داشتند که قبل از رفتن برای‌شان کفش بخرم."

آخرین "قُلُپ" چای را سر می‌کشد که صدای انفجار در کوچه، خانه را می‌لرزاند.

جسد کوچک و بی‌جان حمیده ۴ ساله در کوچه؛ "همه بدنش چره خورده بود. دخترم را به کلینیک روستا بردیم، مرده بود..."

چند کودک در 'حمله اشتباهی' هوایی در تخار کشته شدند

"غم‌انگیزترین روزهای زندگی را سپری می‌کنیم"

"وقتی بچه‌ها می‌خوابند تا صبح بالای سرشان بیدار می‌نشینم. در خواب حرف می‌زنند. جاوید می‌گوید: "مرا نزن، مرا نکش."

قدوس می‌گوید پزشک‌ها گفته‌اند یک چشم جاوید نابینا شده و چشم دیگرش هم برای بهبود باید دو دوره عمل را بگذراند.

می‌گوید چند قطره برای شستشوی چشم جاوید و چند نوع مسکن برای درد بدن دو پسر زخمی‌اش تهیه کرده ولی پولی برای درمان آنان ندارد.

قدوس یک دهقان معمولی است. می‌گوید:"دکترها گفتن جاوید را برای تداوی باید پاکستان ببرم، اینجا تداوی‌‌اش نمی‌شود. من حتی خانه ندارم، هیچ چیز ندارم."

قدوس می‌گوید او و همسرش پس از این رویداد از لحاظ روانی به شدت آسیب دیده‌اند. آب دهان قورت داده و می‌گوید: "غم‌انگیزترین روزهای زندگی را سپری می‌کنیم."

به گفته قدوس همین اکنون چند کودک زخمی از آن رویداد در بیمارستان ایمرجنسی (فوری) کابل بستری هستند.

او می‌گوید از این میان یکی از کودکان که پدرش معتاد و بیکار است، در نتیجه اصابت چره روده‌هایش بیرون زده و معده‌اش نیز به شدت آسیب دیده است.

جاوید ۹ سال دارد

چهار کودک و زن در میان هر ده کشته در افغانستان

براساس اطلاعات دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از هر ۱۰ مورد تلفات غیرنظامیان در این کشور ۴ مورد آن را کودکان و یا زنان تشکیل می‌دهند.

براساس تازه‌ترین گزارش این سازمان تنها در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۰ بیش از ۲ هزار غیرنظامی در این کشور کشته شده‌اند که تلفات کودکان ۳۱ درصد از این آمار را تشکیل می‌دهد.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز در آخرین گزارش خود با نشر آمار تلفات غیرنظامیان در شش ماه اول سال ۲۰۲۰ گفت در این مدت ۲۲۵ کودک در سراسر این کشور کشته و ۴۰۵ کودک دیگر زخمی شده‌اند.

منبع:

https://www.bbc.com/persian/afghanistan-55787194

 

 
 تعداد صفحه: 20  تعداد رکورد: 384  صفحه: 1       1    2    3    4    5    6    7    8    9    10         
 
  سازمان زنان 8 مارس (ايران - افغانستان)  © *** 2021 - 1998   8mars.com   *** استفاده از مطالب سايت هشت مارس با ذکر ماخذ آزاد می باشد٠